Bogdan Wantuła

Lipiec 22, 2014 / by / Category :

Bogdan Wantuła

 

Urodził się 22 kwietnia w 1968 roku w Siemianowicach Śląskich. Od najmłodszych lat wykazywał duże zamiłowanie do muzyki (śpiewanie, słuchanie płyt i orkiestr dętych). Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 8 lat, ucząc się gry na fortepianie. W roku 1980, mając 12 lat rozpoczął naukę w szkole muzycznej 2 stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie w klasie fortepianu i trąbki, a rok później zdał egzamin do gimnazjum i liceum muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Tam powstały pierwsze próby aranżacji, kompozycji, a także dyrygowania orkiestrą. Fascynacje muzyką swingową i klasyczną, pierwsze doświadczenia gry w Big-Bandzie, w zespołach kameralnych. Pierwszym znaczącym sukcesem w tamtejszym liceum było zdobycie najlepszej noty wśród puzonistów w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Instrumentów Dętych-Blaszanych w Koszalinie.

Zanim rozpoczął swoją edukację w  Akademii Muzycznej w Katowicach, w roku 1987r. był już uczestnikiem kursu Interpretacji w Dusznikach Zdroju. Tam brał udział w różnego rodzaju zespołach kameralnych. Podczas studiów w wyższej szkole w Katowicach podjął pracę jako muzyk Rozrywkowej Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Miliana, z którym to zespołem nagrał pierwszą płytę kompaktową w Polsce zatytułowaną ”Sounds Of Jerzy Milian”. Jako najmłodszy muzyk tejże orkiestry wykonał szereg tras koncertowych. Od razu po ukończeniu studiów na wydziale instrumentalnym uczestniczył w Warsztatach Jazzowych w Puławach jako puzonista i pianista.

W 1991 roku rozpoczął prace w Filharmonii Śląskiej w Katowicach na etacie pierwszego puzonisty, a rok później wyjechał do Stanów Zjednoczonych na półroczny kontrakt na włoskim statku wycieczkowym ”Costa Riviera” jako puzonista i pianista sześcioosobowego  show-bandu. Po powrocie kontynuował pracę w Filharmonii Śląskiej, jednak ciągotki ku improwizacji i muzyce rozrywkowej spowodowały, że trzy lata później, w roku 1994 podpisał kontrakt na 9 miesięcy z Paphos Amathus Beach Hotel na Cyprze, należący do sieci Czołowych Hoteli Świata, pracował jako pianista. Po powrocie do kraju rozpoczął własną działalność gospodarczą, polegającą na organizowaniu różnego rodzaju imprez artystycznych oraz koncertów z kapelą dixielandową oraz big-bandem na czele.

Od 2003 r. został dyrygentem Miejskiej Orkiestry Dętej i jego działalność była związana z jego rodzinnym miastem. Pomysł stworzenia ”żywego” dixielandowo-rozrywkowego zespołu dziecięcego w Siemianowicach Śląskich zrodził się w 2004r., a w lutym 2005r. żywiołowy Septet o  nazwie „Miglanc Band” (dzieci w wieku od 9 do 13) nagrał i wydał swoją debiutancką płytę, a młodzi muzycy tego zespołu stali się najmłodszymi na polskim rynku fonograficznym. W 100-lecie urodzin „Króla Szlagierów” Europy – Michaela Jarego, B.W. założył  rozrywkową orkiestrę „LAURA BAND” złożoną  z  najlepszych  muzyków  big- bandowych  na  Śląsku. Wielki koncert, jaki  z  tej okazji się odbył  dnia 1 października 2006r. w  kinoteatrze „Tęcza” w Siemianowicach Śląskich został  entuzjastycznie przyjęty [z owacją  na  stojąco]  z  udziałem solistów, a także córki i wnuczki  kompozytora;  koncert  był rejestrowany przez  polską i niemiecką telewizję i będzie  powtórzony  w  połowie maja  2007 roku.

There are no comments

Submit a Comment.